מתחת לפני השטח- רכבת המטרו בישראל


בזמן שאזרחי המדינה עסוקים בחששות מנגיף חדש וקטלני ונסגרים בבתיהם, מתחת לפני השטח המועצה הארצית לתכנון ובניה מקדמת תכנית ארצית לבניית קווי מטרו ומקבלת החלטות בעלות השלכות מרחיקות לכת. 

וכך, אושרו סדרה של תכניות להקמת רכבת מטרו בישראל. רובן של התוכניות הארציות המתייחסות לבניית מסילות רכבת, מאושרות ללא שבעלי הקרקעות שבתחומן כלל מודעים אליהן, וובדרך נוהל לא נשלחת לבעלי הקרקע הודעה בכתב באופן אישי מטעם המדינה, אלא, שהמדינה מסתפקת בפרסום בעיתון בפריסה ארצית בלבד. וכך למעשה, בשעה שהכותרות מתעסקות במגפה עולמית , האנשים שמתחת לבתיהם עתידה להיחפר מנהרה לא יהיו מודעים לכך, אלא רק כאשר תתחיל החפירה רק שאז כבר יהיה מאוחר מדי ולא יהיה ניתן למנוע זאת. 

לפני ימים אחדים הופקדה להתנגדויות הציבור תכנית ובה מסלולו של  קו מטרו נוסף- קו M2. הקו עובר, בין היתר, בערים חולון, בת ים, פתח תקווה, בני ברק, רמת גן , גבעתיים, תל אביב-יפו, גבעת שמואל וערים נוספות בקרבתן. המסלול בו המטרו עתידה לעבור (רשימה חלקית) הוא: 

בחולון- צומת וולפסון לאורך רחוב היינריך היינה 

תל אביב- רחוב שלבים, מרחוב אליפלט ממשיך לגן הכובשים ומתחבר לשוק הכרמל, קינג ג'ורג', שד' בני ציון עד כיכר הבימה, מרמורק, החשמונאים, שדרות יהודית ודרך השלום.

גבעתיים-  עליית הנוער, לכל אורך רחוב כצנלסון, סירקין ושדרות בן גוריון.

רמת גן- שדרות בן גוריון, שדרות ירושלים, חזון איש, מקס אנה ווב, אוניברסיטת בר אילן.

בני ברק- בית העלמין, עזרא, קהילת יעקב, אהבת שלום, דמשק אליעזר, שדרות ויזיניץ, אמרי ברוך.

גבעת שמואל- שכונת רמת אילן.

פתח תקווה- רחוב העצמאות, בן גוריון, גן העצמאות, חיים ארלוזורוב, דוד פרנקפורטר, ההסתדרות, דוד וולפסון, עין גנים, נתן אלתרמן, צומת סירקין, הרב עובדיה יוסף, מחנה סירקין, שמעון ויזטל, 

לתשומת ליבכם- זוהי רשימה חלקית ביותר של רחובות, שאינה סופית וטרם אושרה. המועד להגשת התנגדויות לציבור החל ויש להגישן במהלך החודשיים הקרובים. חלון ההזדמנויות הוא קצר. ישנה חשיבות רבה לאופן הגשת ההתנגדות שכן עליה להתבסס על החוקים ועל הפסיקה, הלכות שונות  בתחום התכנון והבנייה ועקרונות תכנוניים. אם לא תהייה להתנגדות בסיס כאמור, סיכוייה להתקבל נמוכים ועל כן מומלץ מאוד להגישה באמצעות עורך דין המתעסק בתחום על מנת למנוע טעויות להן השלכות קשות. 

אנחנו עדים כבר היום לעבודות הרכבת הקלה ולסבלם של בעלי הקרקעות באזור, שרובם לא ידעו כי הרכבת עתידה לעבור בקרבת ביתם ועל כן לא הגישו התנגדותם בזמן המיועד לכך וכיום משלמים על כך ומתגוררים באתר בניה, פשוטו כמשמעו.  

כעת, אנחנו בנקודת האל-חזור, אני מזמינה אתכם ליצור קשר עם משרדי ולהשאיר הודעה כאן וכך תוכלו לברר האם המטרו עובר בקרבת ביתכם ואם כן מהן האפשרויות העומדות לכם כיום על מנת לפעול למצות את זכויותיכם. 

  

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין העוסק בתחום.

האמור במאמר זה מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, משרד עו"ד ניצן ממון אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע האמור במאמר זה.